Kdo jsem? 

Interiérová designérka, spisovatelka a podnikatelka

Už jako dítě jsem si ráda upravovala pokojíček, libovala si v přestavování nábytku, doplňovala stěny obrázky a řešila s tátou, jak bude vypadat barevně. Táta byl mým prvním průvodcem designem, rád pracoval se dřevem, vymýšlel a vyráběl nábytek i ten zahradní. Díky své manuální zručnosti a nedodělanému diplomu inženýra si naprojektoval a nakreslil chatu, kterou i sám postavil. Tak zvané "áčko" se dnes stává znovu módním trendem v bydlení a můj táta si ho v moderním duchu vybudoval v době, kdy se o skutečném designu bylo možné dočíst jen v časopisech a knížkách ze západu nebo pozorováním české architektury.

Mým osudovým krokem byl odchod z malého města do Prahy. V devatenácti letech jsem se rozhodla odejít do velkoměsta, aniž bych věděla, co bude dál. Studium cestovního ruchu mě brzo přestalo bavit, a i když jsem ho dostudovala, největší mojí zálibou byly procházky po centru Prahy s kamarádkou. Architektura se stala mojí vášní a když jsem se díky konkurzu, který v roce 1997 vypsala Správa Pražského hradu dostala až na Pražský hrad jako asistentka ředitele Správy, byla moje vášeň naplněna po okraj. Dostala jsem se na místo, kde bylo možné sledovat z blízka všechny detaily, chrliče na Katedrále, Plečnikovy skvosty, interiéry prostor od 1. nádvoří až na Opyš, zahrady. Získávala jsem informace od fundovaných lidí, kteří historií a architekturou i tou moderní žili. Jen mimoděk jsem byla součástí diskusí o estetice a interiérovém designu při rekonstrukcích Ústavu šlechtičen i Nového paláce, pracovala s oddělením uměleckých sbírek a díky tehdejším kamarádům se dostala i k činnosti Památkové péče. A co pro mě jako pro mladou holku bylo nejvíce fascinující, že jsem se díky této práci setkala osobně s takovými architekty jako je Eva Jiřičná, Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Miroslav Řepa.

Pražský hrad jsem mohla pozorovat a studovat z blízka celých patnáct let, za příležitost, kterou jsem tehdy dostala jsem dodnes vděčná a děkuji všem, kteří mi pomohli. Vypracovala jsem se nakonec na místo samostatné produkční, která měla za úkol vytvářet propagaci výstav a koncertního cyklu Jazz na Hradě. Obě tyto činnosti mě dovedly až k úzké spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a s nadací manželů Klausových.

A jaké tvořím interiéry? Útulné a praktické, moderní, ale nadčasové. Myslím si, že moderní design není o červené židli jako doplňku, ty dávám v určitém odstínu jen do dětského pokoje a za mě je tento trend v dotváření interiéru dávno za zenitem. Nelibuji si v přehnaných barevných kreacích a drahých módních výstřelcích, které Vás po pěti letech nebudou bavit a vyjdou z módy. Útulný interiér lze vytvořit i v ultra moderním domě. Nedělám design přes kopírák, jak je poslední dobou zvykem. Strohost a bezduchý interiér u mě nehledejte. Interiéry vytvářím na míru přímo pro danou osobnost klienta. Miluju moderní nadčasové kousky i ty dražšší, vybírám si ze široké škály nabízených produktů a zásadně je doplňuji kvalitními materiály. Potahy, závěsy, záclony, povlaky na polštáře, deky, vázy, květníky musí být z opravdu kvalitních látek a materiálů, nejlépe přírodních. Jejich zpracování a ušití musí být pečlivé. Nejraději pracuji s pravým dřevem, s pravou cihlou, nebo kamenem, těm nechybí opravdovost, a pokud je nevyhnutelné z hlediska rozpočtu využít imitace, pak pouze v kvalitním zpracování. Tvořím, tak abych se sama chtěla do interiéru nastěhovat. Náročnost, smysl pro detail a sklon k perfekcionalismu se mi mnohokrát vyplatil.

Moje interiéry jsou decentní v barvách a vytříbených odstínech, které vidíte v přírodě, béžová, černá, tmavě modrá, hnědá, bílá, šedá, šedavě zelená. V určitých doplňcích další barvy používám, ale pouze v  detailech, tak aby se neomrzely. Pro zútulnění interiéru využívám hojně květiny a umění od skutečných umělců, kde se barvám nebráním, nevyhýbám se regionálním umělcům: František Juračka, Jaromír Košař nebo Kamila Ženatá, ateliér Křehký, Maxim Velčovský nebo Dosena, vše s ohledem na peněženku a styl zvolený klientem.

Návrhy kreslím v programu Florplanner a vzorníky řeším až v době po konzultaci s klientem, ne každý má rád samet, ne každý má rád len. Co se týče stylu může být více romantický nebo více moderní, ráda tvořím obojí, ale ve finále nesmí být prostor chladný a neútulný, takový domov nebo kancelář nedělám, poskládat nábytek z drahých designových kousků vedle sebe umí každý. V případě větších oprav, úprav, menších rekonstrukcí, vyberu nejlépe vyhovující společnost po všech stránkách, i když půjde jen o kuchyňskou linku.

Jsem připravená Vás vyslechnout a lépe poznat, což je pro tvorbu interiéru stejně důležité jako sůl pro tvorbu chleba.

Mgr. Andrea Vávrová


1997 - 2011 Správa Pražského hradu

2010 - 2015 Mgr., obor sociální a mediální komunikace, tvůrčí psaní

2015 - 2016 produkce různě, propagace, tisková mluvčí

2017 - 2021 mateřská a rodičovská dovolená, kronikářka obce, navrhování a realizace interiérů